36 milliárd forintos Bosch-projektet zárt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter december 7-én, Makláron.
A világgazdaságban és világpolitikában zajló gyors változások miatt egyre élesebb verseny zajlik a nagy befektetésekért, ez a verseny pedig új, sikeres stratégiákat igényel – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Makláron, a Bosch-csoport 36 milliárdos projektjének zárórendezvényén hétfőn. Szijjártó Péter rámutatott: a Bosch a világgazdasági válság közepette is folyamatosan növeli a kapacitásait, folyamatosan újabb beruházásokról dönt.
Sikeres válaszokat adott Magyarország is a kihívásokra, hiszen az elmúlt esztendőkben kialakult magyar modellben a gazdaság tavaly 3,6 százalékkal, az esztendő eddig eltelt időszakában 2,8 százalékkal nőtt, és 23 éve nem dolgoztak annyian, mint most. “Eközben a pénzügyeink is rendben vannak: a költségvetési hiány hosszabb ideje 3 százalék alatt van, és az államadósságot is folyamatosan csökkenteni tudjuk” – mutatott rá a miniszter.
Kifejtette: a Magyarországra érkező működőtőke mintegy egynegyede Németországból érkezik. Ezen beruházásoknak pedig 2010 óta 25 százaléka a feldolgozóiparba, azon belül is a járműiparba érkezik. “Ez kétségbevonhatatlanná teszi, hogy a magyar gazdaság zászlóshajója továbbra is az autóipar, és azt, hogy Németországnak meghatározó szerepe van a magyar gazdaság fejlődésében. Szavai szerint a kapcsolat dinamikája nem tört meg, hiszen az év első 9 hónapjában az export 7, a kereskedelmi forgalom pedig 8 százalékkal bővült Németország és Magyarország között. Kitért arra is, hogy Magyarországon összesen mintegy hatezer német tőkével működő vállalat tevékenykedik, amelyek 300 ezer magyar embernek adnak munkát.
Szijjártó Péter rámutatott: a Bosch a mostani, 36 milliárd forintos, 130 új munkahelyet teremtő beruházásával megerősíti azt a gyártókapacitását, amellyel Magyarország továbbra is a járműipar zászlóshajója tud maradni. Hozzátette: a világ 20 legnagyobb elsőkörös autóipari beszállítójából 15 jelen van Magyarországon.
Javier González Pareja, a magyarországi Bosch-csoport vezetője felidézte: a társaság 9 vállalattal, 7 gyárral és három fejlesztési központtal van jelen Magyarországon. Több mint 11 ezer munkavállalót foglalkoztatnak, akik a magyar GDP közel 3 százalékát termelik meg egy év alatt. Azt mondta, hogy Németország után Magyarország a legmeghatározóbb Európában a Bosch-csoporton belül. A cégcsoport legfiatalabb tagja a maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft. Szavai szerint a magyarországi Bosch-csoport meghatározó szerepet játszik a jövő autóiparában, akár önjáró autóinak gyártásában pedig a maklári gyár nélkülözhetetlen.
A cég tájékoztatása szerint a Bosch-csoport tavaly vásárolta fel a ZF Friedrichshafen AG ZF Lenksysteme GmbH (ZFLS) vegyesvállalaton belüli 50 százalékos részesedését, megszerezve így a korábbi vegyesvállalat összes tulajdoni hányadát. Ezzel a nyolc országban jelenlévő ZFLS új üzletágként, Robert Bosch Automotive Steering GmbH néven épült be a Bosch-csoportba. Az Egerben és Makláron jelen lévő, 960 alkalmazottat foglalkoztató Robert Bosch Automotive Steering Kft. interneten fellelhető adatai szerint a 2014-es árbevétele közel 203 millió euró volt.
A most zárult, három kapacitásbővítő, összesen 36 milliárd forintos, 130 új munkahelyet teremtő projektet 2,7 milliárd forinttal támogatta az unió és a magyar állam.
Közlésük szerint a Bosch tavaly rekordot ért el: 15 százalékkal 825 milliárd forintra növelte teljes magyarországi árbevételét. Ez a magyar GDP 2,7 százaléka. A magyar piacon realizált forgalom 14 százalékkal nőtt 2014-ben, s elérte a 183 milliárd forintot.
A Bosch-csoport globális árbevétele 6,3 százalékkal 49 milliárd euróra nőtt, az árfolyamhatások kiszűrésével 7,4 százalékos volt a növekedés. Idén 3-5 százalék közötti árfolyamhatások nélküli árbevétel-növekedésre számítanak.
A Bosch 1899 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára Magyarország egyik legnagyobb külföldi ipari munkaadója lett, a Boschnak 9 leányvállalata működik az országban.
(MTI)