A német szövetségi közlekedési miniszter és az autóipar képviselői között a dízeljárművek sorsáról tartott egyeztetésen részleges megállapodás született a dízelautók utólagos átalakításának támogatásáról.
Andreas Scheuer közlekedési miniszternek a találkozót követően tett bejelentése szerint a Volkswagen és a Daimler kész 3 ezer euróval hozzájárulni autóik utólagos átalakításához. A két autógyár korábban 2400 euró támogatást ajánlott fel az átalakításra. A BMW viszont az autók átalakításában nem kíván részt venni, csak a régi autók újra cserélésének ösztönzésében. A találkozót követően a Daimler bejelentette: a légszennyezés által erősen érintett régiókban kész akár 3 ezer euróval is támogatni a korosabb Mercedes-Benz dízel autók tulajdonosait harmadik féltől származó kipufogógáz-tisztító berendezés vásárlásában. A Daimler ugyanakkor közleményében kikötötte, hogy az utólagosan beépített berendezésnek hatósági engedéllyel kell rendelkeznie és bizonyíthatóan hozzá kell járulnia a légszennyezés csökkentéséhez.
A BMW továbbra is mereven elutasítja korosabb dízelmodelljeinek utólagos átalakítását. Klaus Fröhlich fejlesztési igazgató szerint a régi autók újakra cserélésével sokkal hatékonyabban és hamarabb lehet eredményt elérni a levegő tisztasága terén. A dízelmotorok utólagos műszaki átalakításához pedig még felgyorsított fejlesztési munkával is legalább három évre lesz szükség egy tömeggyártásra érett berendezés előállításához – mutatott rá. “Ahelyett, hogy a múlt technológiájába invesztálnánk, teljes lefedettségű töltőállomás hálózatot kellene létrehozni az elektromos mobilitás számára” – jelentette ki Manfred Schoch, a BMW üzemi tanácsának az elnöke.
A dízelautó-tulajdonosok számos német nagyvárosban a behajtási tilalom lehetőségével kell hogy szembe nézzenek. A légszennyezés mértéke ugyanis legalább tizenöt német nagyvárosban haladja meg jelentős mértékben a megengedett értéket.
A német környezetvédelmi szervezetek egy, a dízelautók belvárosi forgalomból való kitiltását a levegő tisztaságának védelmében jogosnak ítélő, a szövetségi közigazgatási bíróság által az idén februárban meghozott elvi döntés alapján indított perek útján már néhány német nagyvárosban, Hamburgban, Berlinben és Frankfurtban is elérték a dízelautók kitiltását a jövő évtől kezdődően.
A kölni közigazgatási bíróság éppen csütörtökön mondta ki a Deutsche Umwelthilfe környezetvédő szervezet keresete alapján, hogy Köln és Bonn városának a magas légszennyezés miatt behajtási tilalmat kell elrendelnie a korosabb dízelautókra. Eszerint az euro 4 és korábbi besorolású dízelautók a jövő év áprilisától, az euro 5 besorolású autók pedig szeptembertől kezdve nem hajthatnak be a városok belső területeire.