A második negyedévben csökkent a német bruttó hazai termék az előző negyedévihez képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis végleges adatokra támaszkodó keddi publikációja szerint.
A második negyedévben a német bruttó hazai termék (GDP) szezonális kiigazítással az előzetes kalkulációval megegyező 0,1 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, az első negyedévben elért 0,4 százalékos negyedéves növekedés után. A második negyedévben naptári kiigazítással 0,4 százalékos éves GDP-növekedést ért el a német gazdaság, lassabbat az első negyedévi 0,9 százalékos éves növekedésnél. Az idei második negyedév egy munkanappal volt rövidebb a tavalyinál. Naptári kiigazítás nélkül a második negyedévi éves GDP-növekedés nulla százalék volt az első negyedévi 0,8 százalékos növekedés után. A Destatis kimutatása szerint a második negyedévben az export az importnál nagyobb mértékben csökkent az előző negyedévihez képest és így 0,5 százalékponttal vetette vissza a GDP-növekedést. Az export 1,3 százalékkal, az import 0,3 százalékkal csökkent.
A gazdasági növekedést támogatta viszont a belső fogyasztás erősödése: a lakossági fogyasztás az első negyedévhez képest 0,1 százalékkal emelkedett a másodikban, az állami fogyasztás pedig 0,5 százalékkal. Növekedtek a beruházások is, a termelőeszköz-beruházások 0,6 százalékkal, a létesítmény-beruházások pedig 1,0 százalékkal. Az építőipari beruházások viszont 1,0 százalékkal csökkentek a második negyedévben az előzőhöz képest, ez azonban egyszeri tényezőnek, az enyhe tél hatásának tulajdonítható, ami az első negyedévben 2,5 százalékkal növelte meg a beruházásokat.
A második negyedévi német bruttó hazai terméket 45,2 millió foglalkoztatott állította elő, 435 ezerrel, egy százalékkal több mint egy évvel korábban. A munka hatékonysága, vagyis az egy munkaórára jutó bruttó hazai termék nagyjából megegyezett a tavalyival. Az egy foglalkoztatottra jutó bruttó hazai termék viszont 0,9 százalékkal csökkent. Éves összevetésben a lakossági fogyasztás 1,5 százalékkal, az állami 1,9 százalékkal nőtt a második negyedévben. A gépi berendezésekre fordított beruházások 1,5 százalékkal, az építőipari beruházások 2,2 százalékkal nőttek. Az export a második negyedévben hat éve a legnagyobb mértékben, 0,8 százalékkal csökkent éves bázison. A javak és szolgáltatások importja viszont 1,8 százalékkal nőtt.