31 gyárban állt le a munka

bevándorlókra
A General Motors (GM) amerikai üzemeiben mintegy 46 ezer dolgozó szüntette be szeptember 16-án a munkát, miután a bértárgyalások megfeneklése miatt a szakszervezet általános sztrájkot hirdetett.

A sztrájkot az autóipari munkások szakszervezete hirdette meg, 31 amerikai gyárban állt le a munka.     A szakszervezet július óta tárgyalt az új, négyéves munkaszerződésekről. Ezek magukban foglalták volna a béremelés mellett a munkahelyi biztonság erősítését, valamint négy üzem novemberre tervezett bezárásának ügyét.     A szakszervezeti vezetők azonban nem mondták fel véglegesen az egyeztetéseket a vállalatvezetőkkel, folytatódnak a tárgyalások.
A cég vezetői a sztrájk előtt szokatlan lépést tettek: nyilvánosságra hozták, hogy mit ajánlottak a szakszervezetnek. Ezeket a javaslatokat általában nem szokták nyilvánosságra hozni, amíg a vállalat és a szakszervezet között nem születik meg a megállapodásnak legalább a tervezete.

A General Motors hétmilliárd dollár új befektetést, új munkahelyek létrehozását, magasabb béreket javasolt, továbbá megoldást a gyengélkedő michigani és ohiói autógyárak gondjának megoldására. A cégvezetés ragaszkodik az ohiói Lordstownban lévő üzem eladásához, mégpedig egy elektromos autókat gyártó startupnak, Detroitban pedig új akkumulátorüzemet hozna létre.     Az Egyesült Autóipari Szakszervezet (UAW) a General Motors, a Ford és a Fiat Chrysler mintegy 150 ezer munkását fogja össze. 2007 óta ez az első országos sztrájk, amelyet meghirdetett.