Alig több mint 4 hét múlva nyitja meg kapuit az AutoMobil és Tuning Show. A szezonnyitó eseményen, március 24 és 26 között egy 1000 négyzetméteres területen (a G-pavilonban) kap helyet immár ötödik alkalommal a „Magyarok a világ járműgyártásában” tematikus kiállítás. A hazai járműgyártás minden mérföldkövét felidéző tárlat soha nem látott módon vonultatja fel mindazokat a járműveket és eszközöket, melyeket magyar származású feltalálók, formatervezők és mérnökök adtak a világ mobilitásának.
Az esemény központi rendezvényéről és a kiállítás különlegességeiről az ötletgazda, Knezsik István, az Autós Nagykoalíció elnöke és az AMTS fő támogatója az alábbiakat nyilatkozta: „Még a vérbeli benzingőzös autórajongók többsége is méltatlanul keveset tud arról, hogy a magyar szakemberek, mérnökök, formatervezők milyen kiemelkedő szerepet játszottak világhírű járművek tervezése során, és milyen innovatív megoldásokkal segítették az autóipar dinamikus fejlődését. Ezt felismerve, és a kiemelkedő hazai mérnökök előtt tisztelegve rendezi meg évről-évre a Magyarok a világ járműgyártásában című tematikus kiállítást az Autós Nagykoalíció”.
A szervezők szerint a több száz éves múltat és jelenkori autóipari nóvumokat felvonultató kiállítás páratlan lehetőséget biztosít arra, hogy átfogó ismereteket szerezzünk az autózás gyökereiről és folyamatos fejlődéséről, valamint személyes találkozásokra is sor kerülhet a március 24-én 13 órakor kezdődő elő show-ba meghívott vendégekkel. A színpadi műsorban látható lesz a kocsi kocsi, mint mindennek a kezdete, valamint a kocsi hagyományőrző egyesület tagjai, akik életben tartják ez a szép hagyományt.
Valamikor, Mátyás király idejében a komáromi Kocs községben indult a kapcsolat a magyarok és a világ mobilitása között. A kocsi mesterek találták fel a forduló első tengelyt, azt megelőzően a szekérnek fix tengelye volt. A harmadik ló bekötésének lehetőségét is ők fejlesztették ki, valamint a rossz utakra való tekintettel bőrből lengéscsillapítót készítettek az utasszekrény alá. A kocsi szó a világ szinte minden nyelvén ezt a négykerekű szerkezetet jelöli a mai napig, és ezzel nemcsak a szerkezetre utalunk, hanem a kocsikázás és az utazás legkényelmesebb és legelegánsabb módjára is.
A nálunk kifejlesztett utazó jármű újításainak köszönhette gyors elterjedését, európai sikerét. “Napjainkban egyre gyakrabban használt minősítés a hungarikum. Különböző ételek, találmányok, szokások és számos egyéb kulturális jelenség kapcsán használjuk ezt a fogalmat. A hungarikum olyan különleges, egyedi, jellegzetes, csak Magyarországra jellemző dolog, amelyről a magyarok ismertek a világban. A magyar fejlesztésű jármű, a Kocsról elnevezett kocsi, egyértelműen megfelel a hungarikum feltételeinek” – nyilatkozta az ANK elnöke.
Az élő show további szereplői között van a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Traktor múzeumából származó Fordson-traktor, amit Henry Ford és Galamb József együtt tervezett. Várhatóan a kiállításra érkezik a kecskeméti Mercedes gyár tanműhelyében, a tanulók által megálmodott és megépített egyedi Mercedes-Benz CLA kabrió, valamint egy CLA Shooting Brake-ből készült pickup. Mivel a tanulók elképzelését a Mercedes-Benz segítette megvalósulni, az esemény vendégei között lesz a kecskeméti gyár igazgatója, a tanműhely vezetője és a különleges munkát végző diákok is.