Négy és fél évtizede nem mért mélypontra süllyedt a munkanélküliség Nagy-Britanniában, a foglalkoztatottsági ráta pedig csaknem ötvenéves rekordot döntött.
A brit statisztikai hivatal (ONS) adatismertetése szerint a januárban zárult három hónapban átlagosan 3,9 százalék volt az állástalanok aránya. Ez az 1975 januárjában véget ért három hónap óta a legalacsonyabb szint. A foglalkoztatottsági ráta a 16-64 év közötti, gazdaságilag aktív korcsoportban jelenleg 76,1 százalék, a legmagasabb azóta, hogy a statisztikai hivatal 1971-ben a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal elkezdte e mutató rendszeres mérését. A novembertől januárig terjedő időszakban átlagosan 32,71 millió ember dolgozott a 16 éven felüli korosztály tagjai közül, 473 ezerrel több, mint egy évvel korábban. Londoni elemzői vélemények szerint azonban a brit gazdaság egészének termelékenységét tekintve nem feltétlenül jó hír a munkapiac rendkívül feszes helyzetét mutató adatsor.
Andrew Wishart, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó közgazdásza az adatokat kommentálva meglepőnek nevezte, hogy a gazdasági növekedés lassulása közepette is ennyire erőteljesek a legújabb munkapiaci adatok. Wishart szerint az a tény, hogy a foglalkoztatottság éves összevetésben 1,5 százalékkal nőtt, miközben a brit hazai össztermék (GDP) éves növekedési üteme 1,4 százalék volt, arra vall, hogy az egy főre jutó kibocsátási érték – vagyis az alkalmazottanként számolt átlagos termelékenység – csökken. A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint ebből az is következik, hogy a munkapiaci helyzet feszesebbé válását kísérő erőteljes bérnövekedés az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség emelkedésének gyorsulásához vezethet. Wishart szerint mindez erősítheti azokat az aggályokat, hogy a beruházások értékének a brit EU-tagság megszűnéséhez (Brexit) kötődő visszaesése már nemzetgazdasági szintű hátrányos következményekkel jár, mivel a kereslet kielégítése végett a vállalatok nem beruházásokat hajtanak végre, hanem az alkalmazotti állományt bővítik.