Ezért is drágulnak az autók

tajvani TSMC
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), a világ legnagyobb szerződéses félvezetőgyártója jelentős áremelésre készül, ami elkerülhetetlenül a fogyasztási termékek drágulásával jár majd. Közben drágul az alumínium is.

A The Wall Street Journal azt írta jól értesült forrásokra hivatkozva, hogy az áremelés 10-20 százalék lesz, a legfejlettebb félvezetők ára 10 százalékkal, míg másoké, mint például amit az autóipar is használ, 20 százalékkal emelkedhet.    Az idézett források úgy tudják, hogy a tajvani cég az év végén vagy a jövő év elején emeli árait.    A TSMC egyik legnagyobb vásárlója az Apple, amely a tajvani vállalat csúcstermékeit alkalmazza termékeiben. Az Apple korábban jelezte, hogy miután a globális csiphiány kedvezőtlenül befolyásolta az iPad és a Mac eladásokat az év elején, az iPhone készülékek gyártása is elmarad majd a tervezettől a szeptember végével záródó folyó negyedévben.

A TSMC áprilisban jelentette be, hogy a következő három évben mintegy 100 milliárd dollárt költ új gyárak építésére, illetve kutatás-fejlesztésre, miközben folyik kínai gyárának a bővítése, és 12 milliárd dollárért új gyárat épít az amerikai Arizona államban.

A Bernstein Research elemzői szerint a TSMC tervezett áremelése a cég bevételét 10-15 százalékkal, a nyereségét 20-30 százalékkal dobja meg.     A TSMC bevétele a második negyedévben éves összevetésben 28 százalékkal, rekordszintre, 13,29 milliárd euróra ugrott. A szeptember végével záródó folyó negyedévre a tajvani vállalat 14,6-14,9 milliárd dollár bevétellel számol az egy évvel korábbi 12,1 milliárd dollárt követően.

Az autókat azonban egy másik, ezúttal politikai helyzet is drágítja: tízéves csúcsra ugrott az alumínium tőzsdei jegyzése a guineai puccs hírére.   Az alumínium ára tonnánként 1,8 százalékkal, 2775,50 dollárral, 2021. május óta a legmagasabb szintre emelkedett szeptember 6-án a londoni fémtőzsdén (LME) három hónapos határidőre.

Guinea a világ második legnagyobb bauxittermelője, a tavalyi termelése 82 millió tonna volt, ami a globális termelés 22 százaléka. Az ország bauxitkészletét a szakértők 7,4 milliárd tonnára becsülik, ez a legnagyobb a világon.

Guinea Kína legnagyobb bauxitszállítója. A nyugat-afrikai ország két legnagyobb bauxitbányászattal foglalkozó cége közül az egyik, a Societe Miniere de Boke (SMB), részben kínai tulajdonban van. Az orosz Ruszal, amely a világ harmadik legnagyobb alumíniumipari cége a kínai Chinalco, illetve a Hongqiao után, három bauxitbányával rendelkezik Guineában. Ebből a három bányából származik a Ruszal teljes bauxittermelésének a 42 százaléka.

A nyugat-afrikai országban, ahol a hazai össztermék (GDP) 35 százalékát a bányászat adja, a bauxit mellett egyebek között gyémántot, vasércet és aranyat is bányásznak.