Megkapta a repülési engedélyt a világ legnagyobb űrrakétája, a SpaceX által épített Starship, amelyet a tervek április 17-én bocsátanak fel első teljes tesztrepülésére Texas államból.
Az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal bejelentése szerint a SpaceX minden biztonsági és környezetvédelmi előírásnak eleget tett, ezért kiadták az engedélyt, ami 5 évre szól. A Starship minden idők legnagyobb méretű, és legnagyobb teljesítményű űrrakétája, az első tesztrepülés a tervek szerint összesen másfél órán keresztül tart majd, amelynek során a hordozórakéta a Mexikói-öbölbe zuhan, míg az űrhajó-egység, a Földet csaknem megkerülve, Hawaii közelében zuhan a Csendes-óceánba.
Az űrrakéta teljes hossza 120 méter, hajtóműveinek üzemanyaga metán. A Starship a műszaki leírása alapján 33 fő hajtóművel rendelkezik, tolóereje mintegy 8000 tonna, ami elegendő lehet 250 tonna szállítmány és 100 ember eljuttatásához a Marsra.
Az Elon Musk amerikai üzletember tulajdonában álló űrhajózási vállalat, a SpaceX célja az űrrakéta-programmal, hogy első lépésben a Holdra juttasson embert, majd a következő lépésben a Marsra.
Elon Musk a közelmúltban a Starship első teljes értékű tesztrepülésével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy “biztos izgalmat tud ígérni”. Ugyanakkor hozzátette, azt nem tudja megígérni, hogy az eszköz eljut a Föld körüli pályára, ennek 50 százalékos esélyt jósolt.
Frissítés:
Néhány perccel a felbocsátás után felrobbant első tesztrepülésén a világ legnagyobb és legerősebb űrrakétája, a Starship. Az Elon Musk amerikai üzletember tulajdonában lévő SpaceX űrhajózási vállalat sikeresen elindította az óriásrakétát első – ember nélküli – útjára, de az néhány perccel az indítás után a levegőben felrobbant. A kétfokozatú, a New York-i Szabadság-szobornál hosszabb, 120 méteres rakétát a texasi bronwsville-i űrrepülőtérről bocsátották fel, és kilencven percet töltött volna az űrben, majd a Csendes-óceánba zuhant volna. A SpaceX vezetői a történtek ellenére sikerként ünnepelték, hogy az óriási űrrakéta a magasba emelkedett. Az űripari magáncég célja az űrrakétaprogrammal, hogy első lépésben a Holdra juttasson embert, majd a következő lépésben a Marsra.