15 évvel ezelőtt kezdte meg működését Miskolcon a jövő technológiáinak fejlesztésében egyre nagyobb szerepet játszó Bosch. A technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója sajtótájékoztatón mutatta be a kéziszerszámokat gyártó és fejlesztő Robert Bosch Power Tool Kft. most záruló beruházásainak eredményeit, az autóipari gyártó Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. pedig új projektek indulását jelentette be.
Az első miskolci Bosch gyár, az elektromos kéziszerszámok gyártója, a Robert Bosch Power Tool Kft. megnyitását követően mindössze egy évvel később érkezett a városba a vállalat újabb üzeme, az autóipari Robert Bosch Energy and Body Systems Kft., amely 2003-ban önindítók, légterelőlapát-állító szervómotorok, és az ahhoz szükséges részegységek gyártásával kezdte meg tevékenységét. A Bosch miskolci telephelyén azóta is folyamatos a kapacitásbővítés és állandóak a fejlesztések. A mára több mint 38 ezer négyzetméter területű és csaknem 2400 dolgozót foglalkoztató kéziszerszám gyárban 2016-ban a 88 milliomodik termék gördült le a gyártósorról. Az autóipari egység jelenleg mintegy 20 ezer négyzetméteren, több mint 2200 munkatársat foglakoztat.
Jubileum számokban
A kéziszerszámgyár első terméke 2002-ben egy Bosch deltacsiszoló volt. Azóta az elmúlt másfél évtizedben a volumennel együtt bővült a vállalat termékköre: a zöld termékvonalhoz tartozó barkács és kerti eszközöket, valamint a professzionális szerszámokat képviselő kék termékvonalat is beleszámítva 2016-ban több mint 10 millió kéziszerszámot gyártottak. K+F területen is növekedett a gyár: mintegy 150 munkavállaló dolgozik már nemcsak a barkács szerszámok fejlesztésén, hanem a kék, faipari termékek fejlesztésén is. Ezenkívül a magyarországi Bosch vállalatok közül elsőként a kéziszerszámgyárban indult el az Ipar 4.0 gyártás. 2016-ban a kéziszerszámgyár megkezdte az eBike akkumulátorok gyártását és szintén tavaly csatlakozott a miskolci egység tevékenységeihez egy újabb egység, a késztermékek európai csomagolóközpontja, a Regionális Szolgáltató Központ.
Az autóipari alkatrészeket és elektromos meghajtásokat előállító autóipari gyár 2017-re legyártotta az 1 milliomodik fékrásegítő motort, mely a hibrid és elektromos meghajtású járművek nélkülözhetetlen alkatrésze. A hagyományos termékek közül az ablaktörlő-rendszerekből mára több mint 20 millió darabot gyártottak le. Az autóipari termékek mellett a gyár stratégiai fontosságú terméke az eBike meghajtás is, egy rendkívül fejlett és intelligens erőrásegítés-rendszert alkalmazó motoregység, amely gyártásáért és technológiájáért is magyar szakemberek felelnek Miskolcon. A meghajtásokat világszerte már több mint 70 vezető kerékpármárka építi be saját termékeibe.
A Bosch Miskolcon magas hozzáadott értékű tevékenységeket, például kutatás-fejlesztést, tesztelést, beszállító-fejlesztést is végez. Amellett, hogy magas színvonalú duális képzést indított, a térség egyik fő foglalkoztatójává vált, és számos kis- és középvállalkozást emelt stratégiai partnerévé. Mindemellett színvonalas, jövőbemutató projektjeivel folyamatosan törekszik a magas fokú innovációra és arra, hogy ebből a fejlődésből a régió is kivehesse a részét.
Ennek jegyében a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. nemrég konzorciumi tagként, a Miskolci Egyetem irányításával „Korszerű anyagok és intelligens technológiák létrehozása” címmel indított közös projektet a Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (FIEK) kutatói hálózatának keretében. Az együttműködés – melyben az autóipari gyár projektrészének összköltsége 1 milliárd forint, amihez 500 millió forintos Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő állami támogatást kapott – célja, hogy feltérképezzék a fejlett technológiákat alkalmazó iparvállalatok innovációs igényeit és azokat piaci alapon szolgálják ki.
Az autóipari Bosch gyár egy másik, szintén konzorciumi együttműködésben megvalósuló projekt indulását is bejelentette, amelynek célja a hűtővíz keringető szivattyú és motorhűtő ventilátor továbbfejlesztése az elektromos járművekben elvárt magasabb minőségi követelmények figyelembevételével. Az együttműködésben a vállalat projektrészének összköltsége 600 millió forint, amihez 300 millió forintos Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő állami támogatást kapott.
A Bosch Miskolcon az elmúlt időszakban is számos sikeres projektet tudhat maga mögött. Az autóipari gyár teljesítette a két éve indított és Magyarország kormánya által 1,4 milliárd forinttal támogatott 9,3 milliárd forintos összköltségvetésű kapacitásbővítő beruházását, melynek keretében kutatási eredményeiket hasznosították, többek között gyártósorok beszerzését és a hozzájuk kapcsolódó tesztberendezések telepítését az elektromos meghajtások üzletág termékei számára. A Bosch miskolci kéziszerszámgyárában is lezárult egy csaknem félmilliárd forint állami támogatással megvalósuló 3,1 milliárd forintos kapacitásbővítő beruházás: a faipari szegmens termékeinek gyártásával bővített a gyár. Ezenkívül a vállalat mindkét miskolci gyárában befejeződött a 2013-ban elindított több mint fél milliárd forintos összköltségvetésű tanműhely projekt megvalósítása is. A beruházást a magyar állam több mint 280 millió forinttal támogatta. A beruházás eredményeként idén ősztől 177 tanuló ült be az iskolapadba a két vállalat duális képzésének keretein belül, amely mára a régió legnagyobb ilyen jellegű oktatási programjának számít.