Szójababolajból állítottak elő grafént

 Szójababolajból állítottak elő grafént – egyetlen atomvastagságú grafitréteget – ausztrál kutatók, akik szerint a módszerükkel jelentősen csökkenteni lehet az egyedülálló fizikai tulajdonságokkal rendelkező nanotechnológiai anyag előállítási költségeit.

“A grafén használatának egyik korlátozó tényezője az, hogy sokkal drágább a többi anyagnál” – idézte a BBC News Zhao Jun Hant, az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) munkatársát, aki hozzátette, hogy a grafén árának csökkenése elősegítené az anyag szélesebb körű alkalmazását.

A Nature Communications című folyóiratban közölt tanulmány szerint az új eljárás során a szójababolajat addig hevítik, amíg “a grafén felépítése szempontjából kulcsfontosságú elemi építőegységekre bomlik szét”, majd azonnal lehűtik egy vékony nikkellemezen. Az eredmény egy rendkívül vékony, négyzet alakú graféndarab.    Han szerint a módszer egyszerűbb és biztonságosabb, mint a jelenlegi eljárások, amelyek során sűrített gázt és vákuumozást is alkalmaznak.    Mint hozzátette, egy jelenlegi technológiával készült, magas minőségű, tíz centiméter átmérőjű graféndarab ára akár a 750 dollárt is elérheti, az új módszerrel azonban jelentősen csökkenteni lehet az előállítási költségeket. Han reményei szerint a szójababolajból nyert grafént vízszűrők, napelemek és akkumulátorok készítésénél is fogják hasznosítani.

A grafént 2004-ben fedezte fel a Manchesteri Egyetemen az orosz Andrej Geim és Konsztantyin Novoszelov, akik 2010-ben Nobel-díjban részesültek kutatásaikért.    Az egyedülálló fizikai tulajdonságokkal rendelkező nanotechnológiai anyag valószínűleg forradalmasítani fogja az autó-, valamint a repülési és űrhajózási ipart.