Egykor igen népszerű volt kis hazánkban a Kangoo, ma elszívja előle a levegőt a Dacia Dokker Van. Közepes méretben, 95 lóerős dízelmotorral tettük próbára a francia kisáruszállítót.
Hogy néz ki?
Ha lehet egy kisáruszállítóra mondani, hogy aranyos, akkor a Kangoo az. Bágyadt kis szemeiből még a kilencvenes évek diszkója csillog, sehol egy LED, sehol idegesítő vezetősegédek, csak a hasznos pakolhatóság, a töretlen munkakedv és a praktikus nyúzhatóság. Normál változatát teszteltük (van rövid, normál és maxi furgon belőle, utóbbi 38 centivel hosszabb), ez az eredeti méret a maga 4,28 méteres hosszával. 800 kilogrammot cipelhetünk vele, a tesztautó zárt oldalsó tolóajtós volt, de kérhetünk egy-, vagy kétablakos kivitelt is. A vezetőfülét a raktértől fix elem választotta el, a leghosszabb tárgy, amit szállíthatunk vele 1,7 méter. Bár van háromszemélyes változat is, a tesztelt kis piros kétszemélyes volt, a raktér térfogata pedig 3 köbméter. A normál furgon padlójának hasznos hossza 1731 milliméter (lehajtható üléssel 2502 milliméter lenne), a kocsi szélessége 1829 milliméter, magassága terheletlenül 1805 milliméter, tengelytávja 2697 milliméter. Ennél fontosabb adat, hogy a raktér hasznos hossza 1476 milliméter, szélessége a küszöbtől mért 1 méterre 1141 milliméter, a küszöbtől mért 10 centire 1219 milliméter. A kerékjárati ívek közti minimális szélesség 1045 milliméter, hasznos teherbírása alapesetben 650 kilogramm, de bruttó 76 200 forintért 800 kilóra növelhető. A raktér magassága 1129 milliméter, a küszöbmagasság kiviteltől függően 558-609 milliméter. Az áru elszabadulását hat, a padlón elhelyezett rögzítőfül akadályozza meg (ha gurtnit, vagy gumipókot fűzünk át rajta). A hátsó ajtó aszimetrikusan osztott, 180 fokban nyitható.
Kacattartóból nincs hiány, 15 literes a kesztyűtartó, 1,5 literes palack elfér az ajtózsebben, a könyöktámaszban és a műszerfalon is van tárolóhely, ahogy a fejünk fölötti rakodópolc is sok mindent elnyel, de például a kabátunkat nincs hová tennünk, ha ketten ülünk a kocsiban. Az utastér korszerűtlen, a kétezres évek elejét idézi, minden műanyag kemény, de nem bánjuk, a Kangoo Express munkaautó és nem plázamobil.
Hogy megy?
Három változatban érhető el az 1,5 literes turbódízel: 80, 95 és 115 lóerővel. Nálunk a középső járt, legnagyobb forgatónyomatéka 230 Nm, meglepően csendes, hidegen sem kerreg. Üres tömege 1309 kilogramm, legnagyobb sebessége 163 kilométer/óra, álló helyzetből 100 kilométer/órára 13,2 másodperc alatt gyorsul fel. Nem erőltettem a kicsikét, 10 kilométerrel az órájában vettem át, úgy vigyáztam rá, mint egy csecsemőre. Pakolni azért kellett bele, de azt az 500 kiló spanyol csempét is olyan kíméletesen raktam be, mint soha előtte.
Milyen vezetni?
Személyautós az utasfülke, de a vezethetőség teherautós. Középső tükör nincs, a külsők magasak, jól mutatják az útpadkát, a jobboldali azonban holtteres.
Elöl MacPherson-, hátul csatolt lengőkaros futóműve komfortos hangolású, még a nagyobb kátyúkkal sem gyűlik meg a baja, egyenesen imádja a rossz utakat, ahol más lassít, ott mi gyorsítunk, rugózása általánosságban kellemes. A könnyű kasztni ugyanakkor csavarodásra hajlamos, kanyarban is nagyot dől oldalra, nem szereti a tempós útszakaszokat. Nagy sebességnél erős a szél- és a menetzaj, padkára fellépéskor jajonganak a lemezek, de ennyi belefér. Kormányzása teherautós.
Az ötfokozatú kézi váltó megszokott Renault szerkezet, átlagos, az áttételezés jó, 130-nál bőven háromezer alatt marad a főtengely-fordulat, takarékos autózást téve lehetővé. Bár még bejáratós, 5,7 liter/100 kilométer körül alakult a fogyasztás.
Mennyibe kerül?
Legolcsóbban bruttó 5 391 150 forintért juthatunk normál méretű Kangoo Expresshez 80 lóerős Business felszereltséggel.
Képek és szöveg: Biró Csongor